پویش فرهنگی محرم پاک در مرز چذابه اجرا شد
پویش فرهنگی محرم پاک در مرز چذابه اجرا شد

پویش فرهنگی محرم پاک توسط جمعی از فعالان محیط زیست خوزستان در محل موکب های مستقر در مرز چذابه در زمینه و مسافت دو کیلومتری مسیر موکب‌ها اجرا شد .

حسن ناصر یکی از فعالان محیط زیست خوزستان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگارطلوع خوزستان  در پایانه مرزی چذابه اظهار داشت : ماه محرم و صفر از نگاه فعالان محیط زیست یک فرصت مناسب است تا بتوانیم به مسائل فرهنگی بهتر از همیشه بپردازیم.

وی افزود: همایش فرهنگی محرم پاک یکی از این اقدامات فرهنگی است که از ابتدای ماه محرم آغاز شد و جمعی از فعالان محیط زیست خوزستان در دهه محرم بخصوص روز تاسوعا و عاشورا اقدام به پاکسازی معابر و محل هیات های عزاداری کردند.

این فعال محیط زیست خوزستان ادامه داد: این حرکت فرهنگی چهار سال است که به صورت متوالی در کلان شهر اهواز و ۶ سال نیز پیش از آن در سطح شهرستان شوش توسط فعالان محیط زیست استان اجرا شده است.

وی گفت: در اربعین امسال اگرچه هنوز هم شاهد آلودگی های محیط زیستی در سطح موکبها بودم اما این آلودگی‌ها به مراتب نسبت به سال‌های گذشته کمتر شده و امید است با تداوم این پویش فرهنگی بتوانیم این فرهنگ پاک را در جامعه نهادینه کنیم.

ناصر اظهار داشت : در روزهای اخر این پویش فرهنگی با حضور ۴۰ نفر از فعالان محیط زیست خوزستان در سطح موکبهای مستقر در پایانه مرزی چذابه اجرا شده که جمعی از زائران و موکب داران نیز به این پویش اضافه شده‌اند.

وی تصریح کرد : همچنین دست‌نوشته‌های را بین زائران اربعین حسینی که قصد سفر به کربلا داشتند توزیع کردیم تا آن ها از لیوان شخصی به جای لیوان یکبار مصرف استفاده کنند.

وی اظهار داشت : همچنین تفکیک زباله در حین جمع‌آوری زباله ها یکی دیگر از اقدامات تاثیر گذار در حوزه محیط زیست بود که توسط فعالان محیط زیست خوزستان انجام شد.

این فعال محیط زیست خوزستان گفت: جامعه درختکاران خوزستان، انجمن مهرورزان زمین پاک استان ، انجمن اصلاح و ساختار معلولان اهواز نیز در قالب فعالان محیط زیست در پویش فرهنگی محرم پاک ما را یاری می‌کنند .

وی بیان کرد : تا زمانی که برخی افراد به کار اشتباه خود که همان آلوده کردن محیط زیست است اصرار می ورزند، فعالان محیط زیست نیز به جمع آوری زباله و  این فرهنگ سازی اصرار خواهند کرد.